Dnia 17 maja 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Obserwatorium Ekonomiczne Uczniów Tarnowskich Szkół Podstawowych” dla grupy wiekowej minijuniorów (uczniowie kl. 1-3 szkoły podstawowej)współfinansowanego przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.
W imprezie uczestniczyli zaproszeni goście: pan Lesław Wilczak przedstawiciel Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Krakowie, pani Bogumiła Porębska dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Tarnów, nauczyciele placówek oświatowych objętych projektem, rodzice oraz najważniejsi bohaterzy dnia – finaliści Konkursu na Najlepszy Collage „Jestem przedsiębiorczy” i Turnieju Obserwatorów Ekonomicznych.
Po krótkim wystąpieniu pani Doroty Zaleśny dyrektor Szkole Podstawowej nr 8 i pani Bogumiły Surowiec koordynatora merytorycznego projektu rozpoczęły się zmagania konkursowe.
Finał Konkursu na Najlepszy Collage „Jestem przedsiębiorczy” polegał na prezentacji collage’y przez ich autorów w formie wernisażu. Prace konkursowe opracowali uczniowie / wychowankowie na dwa tematy: „Jestem przedsiębiorczy” i „Pieniądz wczoraj i dziś”. Collage były wyeksponowane na wystawie, gdzie wyłożona była Księga Wernisażu Collage’u, do której wpisywali się uczestnicy imprezy.
Projektowa Komisja Konkursowa w składzie:
przewodnicząca - mgr inż. Maria Krogulec-Sobowiec - F.H.U.P "WOJTAR" Wacław Wojdak Centrum Szkoleniowo - Konferencyjne w Tarnowie
członek - mgr Lesław Wilczak – Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Krakowie
członek - mgr Grażyna Nowak – Fundacja Kultury i Sztuki – „i Kropka” w Tarnowie
członek - mgr Natalia Stawarz - F.H.U.P "WOJTAR" Wacław Wojdak Centrum Szkoleniowo - Konferencyjne w Tarnowie
członek - mgr Anna Błaszczyk - Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie
członek - mgr Agnieszka Świątek - Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Hoffmanowej w Tarnowie
członek - mgr Marta Kamykowska - Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie
członek - mgr Bożena Wajda- Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie
członek - mgr Agnieszka Machalska - Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie
członek - mgr Ewelina Janikowska – Pałac Młodzieżyw Tarnowie
oceniała prezentacje collage’y biorąc pod uwagę: zgodność tematu collage’u z tematami zawartymi w Regulaminie Konkursu na Najlepszy Collage „Jestem przedsiębiorczy”, walory artystyczne, oryginalność pomysłu, estetykę wykonania, samodzielność wykonania, a także trafność (oryginalność) komentarza podczas prezentacji czyli uzasadnienia wyboru tematu, np. czym autor inspirował się / kierował się tworząc swój collage. Kolejnym ważnym elementem oceny było przestrzeganie ram czasowych podczas prezentacji swojego collage - maksymalnie 3 minuty.
WYNIKI FINAŁU KONKURSU NA NAJLEPSZY COLLAGE „Jestem przedsiębiorczy”
Tytuł pracy konkursowej/ collage’u |
Imię i nazwisko ucznia/ wychowanka |
Imię i nazwisko nauczyciela |
Nazwa placówki oświatowej i miejscowość |
Liczba uzyskanych punktów |
Miejsce |
||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Jakub Kurleto | Marta Kamykowska | Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie | 343 | I | ||
„Przedsiębiorczość | Julia Wicher | Anna Błaszczyk | Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie | 330 | II | ||
„Jestem przedsiębiorczy” | Nikola Dymon | Agnieszka Świątek | Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Hoffmanowej w Tarnowie | 324 | III | ||
„Przedsiębiorczość” | Katarzyna Kloc | Jolanta Albin | Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie | 323 | WYRÓŻNIENIE | ||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Julia Guzik | Agnieszka Machalska | Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie | 323 | WYRÓŻNIENIE | ||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Lilianna Jasiak | Agnieszka Machalska | Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie | 322 | WYRÓŻNIENIE | ||
„Historia pieniądza” | Julia Robak | Anna Błaszczyk | Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie | 321 | IV | ||
„Jestem przedsiębiorczy” | Gabriela Ścieńska | Monika Wolan | Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie | 321 | IV | ||
„Historia pieniądza” | Wiktor Sumara | Jolanta Albin | Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie | 317 | IV | ||
„Jestem przedsiębiorczy” | Konrad Kozioł | Agnieszka Machalska | Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie | 316 | IV | ||
„Pieniądz dawniej” | Leah Bukowska | Jolanta Albin | Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie | 313 | V | ||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Martyna Gorgosz | Iwona Wojnarowicz | Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie | 308 | V | ||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Julia Gogola | Marta Kamykowska | Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie | 306 | V | ||
„Jestem przedsiębiorczy” | Eliza Falarz | Agnieszka Gacoń | Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Hoffmanowej w Tarnowie | 301 | V | ||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Joanna Sokołowska | Bożena Wajda | Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie | 300 | V | ||
„Jestem przedsiębiorczy” | Mikołaj Jargas | Agnieszka Świątek | Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Hoffmanowej w Tarnowie | 288 | V | ||
„Jestem przedsiębiorczy” | Julia Król | Agnieszka Machalska | Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie | 176 | V | ||
„Jestem przedsiębiorcza” | Martyna Niemczura | Małgorzata Sygulińska | Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie | NIEOBECNA | |||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Kacper Bednarz | Ewelina Janikowska | Pałac Młodzieży | NIEOBECNY | |||
„Pieniądz wczoraj i dziś” | Barbara Pelczar | Ewelina Janikowska | Pałac Młodzieży | NIEOBECNA | |||
"Pieniądz wczoraj i dziś" | Emila Wardzała | Ewelina Janikowska | Pałac Młodzieży | NIEOBECNA |
Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymali odpowiednio pamiątkowe medale: złote, srebrne i brązowe. Nagrodami za 1. miejsce, 2. miejsce i 3. miejsce w Konkursie na Najlepszy Collage „Jestem przedsiębiorczy” były zestawy profesjonalnych kredek, pendrivy, kubeczki, długopisy i torby ze słodyczami. Autorzy wyróżnionych collage’y otrzymali pamiątkowe medale „Wyróżnienie”, zestawy kredek, długopisy i torby ze słodyczami.
Wszyscy finaliści dostali również dyplomy uwieczniające ich osiągnięcia w Konkursie na Najlepszy Collage „Jestem przedsiębiorczy”.
Po krótkiej przerwie na „małe co nieco” rozpoczął się finał Turnieju Obserwatorów Ekonomicznych dla grupy wiekowej minijuniorów.
FINAŁ TURNIEJU OBSERWATORÓW EKONOMICZNYCH - GRUPAWIEKOWA MINIJUNIORZY
Finałem tego turnieju były „Wędrówki Jasia i Małgosi po ekonomicznych stacjach uczenia się” między 3-osobowymi zespołami wytypowanymi spośród uczniów 4 szkół w projekcie i wychowanków Pałacu Młodzieży, którzy okazali się najlepsi w 1. etapie tego turnieju i uzyskali największą liczbę punktów z testu o tematyce ekonomicznej.
Uczestnicy turnieju obowiązkowo wykonywali zadania ze stacji 1. i stacji 2. Natomiast stacja 3. była stacją dodatkową i zawierała 10 zadań – niespodzianek, które losowały zespoły, gdy ukończyły rozwiązywanie zadań ze stacji zadań podstawowych.
Zadanie stacji 1. „Bank Wiewiórka i Spółka” polegało naodnalezieniu dębu - siedziby Banku Wiewiórka i Spółka na podstawie zaszyfrowanej instrukcji, którą dzieci otrzymały od Wróżki Ekonomii.
Zadanie stacji 2. „Sklep Leśny pana Jeża” sprawdzało, jak zespoły uczniowskie poradzą sobie z planowaniem zakupów, ponieważ Jaś i Małgosia otrzymali od rodziców w sumie 15 zł nagrody za osiągnięcia w Turnieju Obserwatorów Ekonomicznych i nie wiedzieli na co je przeznaczyć. Wróżka Ekonomia podpowiedziała Jasiowi i Małgosi, aby pieniądze przeznaczyli na zdrowy posiłek na wycieczkę do Zaczarowanego Lasu i zabawki, a uczniowie im w tym pomagali.
Stacja 3. „Niespodzianki ekonomiczne z zającem” zawierała 10 różnorodnych zadań – niespodzianek, których tematyka skupiona była na zdarzeniach o charakterze ekonomicznym w Zaczarowanym Lesie. Przykładowa treść niespodzianki: Wilk podarł kilka banknotów polskich, które należały do Zająca. Pomóż Zającowi ułożyć te banknoty, aby mógł otrzymać nowe banknoty w Oddziale Narodowego Banku Polskiego i odzyskać swoje pieniądze.
Nad sprawnym przebiegiem turnieju i oceną zadań turniejowych czuwała obradowała Projektowa Komisja Turniejowa Turnieju Obserwatorów Ekonomicznych – Grupa Minijuniorzy w składzie:
przewodnicząca - mgr inż. Maria Krogulec-Sobowiec - F.H.U.P "WOJTAR" Wacław Wojdak Centrum Szkoleniowo - Konferencyjne w Tarnowie,
członek - mgr Lesław Wilczak - Oddział Okręgowy Narodowego Banku Polskiego w Krakowie
członek - mgr Natalia Stawarz - F.H.U.P "WOJTAR" Wacław Wojdak Centrum Szkoleniowo - Konferencyjne w Tarnowie,
członek - mgr Jolanta Albin- Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie,
członek - mgr Małgorzata Sygulińska - Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie,
członek - mgr Agnieszka Świątek - Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Hoffmanowej w Tarnowie,
członek - mgr Iwona Wojnarowicz- Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie,
członek - mgr Maria Strejczek - Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie,
członek - mgr Alina Baran - Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie,
członek - mgr Janina Walloni - Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie,
członek - mgr Ewelina Janikowska – Pałac Młodzieży w Tarnowie
WYNIKI FINAŁU TURNIEJU OBSERWATORÓW EKONOMICZNYCH - GRUPA WIEKOWA MINIJUNIORZY
Imiona i nazwiska członków zespołu |
Imię i nazwisko nauczyciela |
Nazwa placówki oświatowej i miejscowość |
Liczba uzyskanych punktów |
Miejsce |
Julia Kozielec, Nadia Kozielec, Natalia Litwora |
Maria Strejczek |
Szkoła Podstawowa nr 20 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków w Tarnowie |
33 |
I |
Paulina Sacha, Maja Ciesielczyk, Lea Bukowska |
Jolanta Albin, Anna Błaszczyk |
Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie |
31 |
II |
Jakub Baca, Patryk Jasiak, Łukasz Karaś |
Alina Wojtanowska |
Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie |
28 |
III |
Mateusz Pysyk, Wiktoria Kortyna, Dawid Witek |
Małgorzata Sygulińska, Helena Szopa |
Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Tarnowie |
27 |
IV |
Nikola Dymon, Amelia Bardowska, Gabriela Duch |
Agnieszka Świątek |
Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Hoffmanowej w Tarnowie |
23 |
V |
Szymon Siedlik, Michał Cisoń, Aurelia Cao |
Agnieszka Machalska, Monika Wolan, Bożena Wajda |
Szkoła Podstawowa nr 8 im. K. K. Baczyńskiego w Tarnowie |
14 |
VI |
Kacper Bednarz, Barbara Pelczar, Emilia Wardzała |
Ewelina Janikowska |
Pałac Młodzieży |
nieobecni |
Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymali odpowiednio pamiątkowe medale: złote, srebrne i brązowe. Nagrodami za 1. miejsce w Turnieju Obserwatorów Ekonomicznych były tablety, za 2. miejsce – pamięci przenośne, a za 3. miejsce gry ekonomiczne.
Wszyscy finaliści dostali również dyplomy uwieczniające ich osiągnięcia w Turnieju Obserwatorów Ekonomicznych.